۲۶/۰۴/۱۴۰۳
  ۲۶/۰۴/۱۴۰۳

کلیپ حل تمرین صفحه 13ریاضی پایه پنجم ابتدایی همراه با توضیحات مفهومی

1629 بازدید
حل تمرین صفحه 13 ریاضی
2/5 - (11 امتیاز)

به نام خداوند بخشنده ی مهربان

عرض سلام و ارادت خدمت شما بازدید کننده ی عزیز

کتاب ریاضی پایه ی پنجم در جهت اهداف برنامه ی درسی ملی و در ادامه ی تغییر کتاب های درسی دوره ی ابتدایی تألیف شده است. زمانی تأکید کتاب های درسی ریاضی بیشتر بر توانایی انجام دادن محاسبات بود. در رویکرد جدید ضمن توجه به این هدف، تأکید اصلی بر پرورش قوه ی تفکر ، تعقل و رشد توانایی حل مسئله است.

در ریاضی چون ما سه نوع روش آموزش داریم مجسم/نیمه مجسم و دست ورزی ،پس باید سه نوع دانش آموز هم داشته باشیم بچه هایی که با دست ورزی و شکل به کشف می رسند بچه هایی که با کلام به نتیجه می رسند یعنی هوش کلامی وتحلیلی خوبی دارند بچه هایی که با تصویر و شکل به نتیجه می رسند یعنی هوش بصری خوبی دارند پس چیدمان کتاب بر این اساس هست اگر دقت کنید صفحه عنوانی فقط عکس هست پس تحلیل می خواهد و هوش بصری .فعالیت ها حالت بازی و دست ورزی دارند پس با هوش تحلیل به اکتشاف می رسیم .

در کار در کلاس و تمرین ها با بیان و کلام و توضیح و تحلیل به تثبیت یادگیری می رسیم طبق ساختاری که بیان شد در کتاب ریاضی پنجم قرار هست دامنه یادگیری اعداد تا میلیارد فراتر رود و به اهداف دیگر تعمیم داده شود خواندن و نوشتن اعداد بزرگ /مقایسه کردن/ محاسبات جمع و تفریق و ضرب و تقسیم توانا کردن بچه ها در محاسبات بصورت ذهنی و تقریبی و به دنبال آن توانایی درک و تحلیل مساله .قرار هست بچه ها در تشخیص رابطه های منظم بین اعداد و شکل ها دقیق باشند و رابطه را پیدا کنند و این به تحلیل بچه ها خیلی کمک می کند.

قرار هست ساعت و تبدیل های آن را مسلط باشند. ساعت در بعد از ظهر و تبدیل ثانیه و دقیقه و ثانیه و مسائلی از این قبیل را در زندگی به کار بگیرند. همین طور آشنایی با مفهوم محاسبات کسری در انواع ضرب و انواع تقسیم کسرها مفهوم سازی می شود براشون که هدف پیدا کردن راحت ترین راه محاسبات هست مثل ساده کردن کسر در حین ضرب که کار را در انتها آسان تر می کند که مرور ضرب و تقسیم را هم داریم. پیدا کردن مخرج یکسان مروری بر تثبیت یادگیری ضرب هست و به دنبال آن چون مبحث کسرهای مساوی بیان می شود توانایی نسبت گیری را هم خواهند داشت مثلا برای 2 پیمانه برنج 4 پیمانه آب برای 6 پیمانه برنج …. آب پس کاربرد در زندگی هم دارد. یا بررسی های قدرت خرید بصورت ذهنی با تبدیل های ریال و تومان .
این که بتواند تخمین بزند با این پولی که دارد می تواند جنسی را بخرد یا نه و چقدر کم دارد و .. بحث درصد /تخفیف در خرید ها نیز در مسائل مطرح می شود.در هندسه با بررسی زاویه ها و شناخت در اطراف و اندازه گیری و رسم به محاسبات زاویه های داخل اشکال می رسید یعنی می تواند با داشتن چند زاویه محاسبات برای یافتن زاویه مجهول رو داشته باشد.

بحث حجم بحث تازه ای هست تقریبا و توجه به وجود اشکال سه بعدی در اطراف و ریاضی را دارد که قانون بقای حجم را درک کنند و بداندکه با تغییر ظاهری شکل حجم اون تغییر نمی کند و انواع محاسبات حجمی مبحث اعشار یعنی وجود اعداد خورده و تاثیری که در زندگی دارد. اندازه گیری در کل در زندگی خیلی مهم هست و در خیلی مسائل نقش اساسی دارد.
اگر در اختراع یک دارو اندازه گیری به درستی رعایت نشه مسلما نتیجه دلخواه نخواهد بود.در خرید پرده و فرش هم همین طور در اندازه گیری رکورد دو ورزشکار هم همین طور پس نیاز به اندازه گیری دقیق تا مرتبه های اعشاری وجود دارد و در پنجم تا هزارم در شکل و محور و جمع و تفریق و ضرب آموزش داده می شود.

در انتها میانگین را داریم که جلب توجه به معدل و حد وسط را خواهیم داشت و محاسبه های مختلفی دارد در بحث جمع آوری اطلاعات جلب توجه بچه ها به بخش کوچکی از آمار گیری را داریم پرسشنامه های آماری یامشاهده یا روش های دیگر تهیه اطلاعات بیان می شود در کل این مفاهیم و محتوای کتاب و انواع روش های تدریس را در کتاب ریاضی پنجم داریم که بچه ها باید به اکتشاف برسند.

البته مهم است که به مفاهیم ریاضی که تا الان یاد گرفتند مسلط باشند مثل ضرب و تقسیم و جمع و تفریق مثل خواندن و نوشتن عدد تا میلیون کامل مثل مفهوم کسرها و معرفی اشکال و هندسه.ابتدا این آموخته ها یادآوری می شود بعد تدریس مفاهیم جدید شروع می شود .انتظار داریم در انواع تمرین ها والدین نظارت داشته باشند و به هم کمک کنیم تا اشکالات بچه ها برطرف شود و یادگیری بیشتری صورت بگیرد.نظارت بر تمرین ها و تکلیف ها خیلی مهم است.

این بود اهم اهداف و سرفصل هایی که درکتاب ریاضی پایه پنجم ابتدایی دانش آموزان و معلمان با آن سرو کار دارند. دراین پست قصد دارم کلیپ حل تمرین های صفحه 13 ریاضی را در اختیار شما قرار دهم.

کلیپ حل تمرین صفحه 13 کتاب ریاضی پنجم

 


دانلود کلیپ حل تمرین صفحه 13 کتاب ریاضی پنجم


نظرات و پیشنهادات شما سازنده است. در پناه خدا سرزنده و سربلند باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ebtedaiha.ir/?p=1360
اشتراک گذاری:
واتساپ
مرضیه ذاکری
لیسانس آموزش ابتدایی،دانشجوی ارشد برنامه ریزی درسی،آموزگار 23 سال سابقه کار،سرگروه آموزشی،مدرس،معلم شاخص و سرآمد استانی دارای جلوه های ویژه معلمی سال 1400،عضو انجمن مطالعات برنامه درسی هرمزگان،عضو کارگروه کیفیت بخشی به آموزش اداره آموزش و پرورش ناحیه یک بندرعباس،رابط کاربست فناوری در آموزش،رابط سواد دیجیتال، مشغول خدمت در پست مدیر دبستان پسرانه شهید حسین اکبری زاده ناحیه یک بندرعباس
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد کلیپ حل تمرین صفحه 13ریاضی پایه پنجم ابتدایی همراه با توضیحات مفهومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.