۲۵/۰۴/۱۴۰۳
  ۲۵/۰۴/۱۴۰۳

مصاحبه با زهرا کشتکار معلم نمونه و سرآمد ناحیه یک بندرعباس سال 1401

244 بازدید
3.9/5 - (14 امتیاز)

روز معلم سایت ابتدایی ها

مرا معلم من درس آدمیت داد

محبت است دگر آنچه دارم از او یاد

خوشم ز خاطره هایی که یادگار از اوست

که خاطر من از این خاطرات گردد شاد

مرا معلم من چون مسیح، جان بخشید

چه هدیه ایست گرانمایه بخشش استاد

12 اردیبهشت روز سپاس و قدردانی از زحمات و خدمات گهربار معلم و روز تکریم و تجلیل از مقام و منزلت پیامبرگونه معلم رو گرامی میداریم و این روز پرافتخار را که نشان از تجلی علم، هنر و فضیلت والای انسانی است خدمت همه ی معلمان و فرهنگیان ارجمند کشورمان صمیمانه تبریک میگوییم.

سپاسگزار معلمی هستم که اندیشیدن را به من آموخت نه اندیشه ها را (معلم شهید مرتضی مطهری)

سایت ابتدایی ها، در این پست میزبان معلمی توانمند، متعهد و متخصص است با این دیدگاه که:

باید به آموزش های باکیفیت دوره ابتدایی که به دانش آموزان می دهیم توجه خاص داشته باشیم چرا که هدف ما تحویل شهروند مطلوب به جامعه است.

خانم کشتکار معلم نمونه

تدریس یک بخش از آموزش هست و چگونگی انتقال مفاهیم بخش دیگر آن. توانمندی معلمانی که از هر دو بخش برخوردار باشند نوید دهنده ی پرورش دانش آموزانی خواهد بود که با جان و دل درس را فرا می گیرند و با تعهد ملی _ میهنی آموزش های فرا گرفته را در اختیار جامعه قرار می دهند.

خانم کشتکار معلم نمونه

زهرا کشتکار این معلم توانمند از آن دسته معلمانی است که هم روش های تدریس را به خوبی می داند و هم با یک روانشناسی کار آمد چگونگی انتقال مفاهیم به دانش آموزان را آموخته است. و باتوجه به میزان درک و دریافت هر دانش آموز از روش خاص انتقال مفاهیم بهره می گیرد.

این معلم متعهد و دلسوز نمونه بارزی از همکاران فعال زحمت کش و آینده نگر جامعه فرهنگی بوده و مایه مباهات و افتخار کشور، شهر و به خصوص مدرسه ی ما (دبستان پسرانه شهید ناصر گرجی زاده ناحیه یک بندرعباس) می باشد.

معلم نمونه، زهرا کشتکار دوستی خوب، راهنما و مشاوری اگاه، یک تسهیل‌کننده موفق یادگیری، صاحب علم نافع است و می کوشد تا بتواند دانش‌آموزانی پرسشگر، دارای قدرت تفکر و تحلیل، دارای مهارت ارتباطی، اهل رویارویی مسئولانه با تحولات اجتماعی و سیاسی، علاقه‌مند به فراگیری علم و دانش و مسئولیت‌پذیر را تربیت کند. معلم موفق، زهرا کشتکار نیک می‌داند که صرفاً عرضه‌کننده دانش نیست بلکه یادگیری مداوم را کلید موفقیت خود می‌داند.

زهرا کشتکار معلم نمونه


در این پست طی مصاحبه ای که با ایشان داشته ایم از تجربیات این بانوی ارزشمند بیشتر خواهیم شنید و از بیانات شیرینش استفاده خواهیم برد.

🟧 سلام و خداقوت دارم خدمتتون سرکار خانم کشتکار بزرگوار معلم نمونه و پرتلاش دبستان پسرانه شهید ناصر گرجی زاده و دبستان دخترانه 13 آبان. روز معلم و عید سعید فطر رو خدمتتون تبریک عرض میکنم.

✅ بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدالله رب العالمین و صل الله علی سیدنا محمد (ص) و آله طاهرین. سلام و سپاسمندم. متقابلا 12 اردیبهشت ماه سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری، روز معلم و عید سعید فطر رو خدمت شما و تمام همکاران، زنان و مردان پاک باخته ای که در طول تاریخ در عرصه ی تعلیم و تربیت زیباترین جلوه های عشق و ایثار رو به نمایش گذاشتند تبریک و تهنیت عرض میکنم.

🟧 لطفاً به‌طور مختصرخودتون را معرفی و سوابق علمی‌ ـ آموزشی و اجرایی خود را بیان کنید.

✅ اینجانب زهرا کشتکار که از سال تحصیلی ١٣٧٧ تاکنون افتخار پیدا کردم در سنگر علم و دانش خدمت کنم و به شغل مقدس معلمی مشغول شدم
متولد شهر لار هستم و تحصیلات دبیرستان و کارشناسی مدیریت دولتی را در شهر لار به اتمام رساندم. سال‌های اولیه تدریس را در روستای فداغ از تابعه شهرستان گراش آغاز کردم.
از همان ابتدا با انگیزه و عشق فراوان به این شغل نگریستم و فعالیت های آموزشی و پرورشی را آغاز نمودم. در همین حین در حوزه علمیه قم بصورت غیر حضوری پذیرفته شدم.
در کنار معلمی نیز در بسیج خواهران لار فعالیت داشتم و به مدت چهارسال به سمت فرمانده پایگاه شهید روئینا پذیرفته شدم و کلاس های قرائت قرآن و تفسیر قرآن و کلاس های هنری را برگزار نمودم.
در سال ١٣٨١ازدواج کردم و به بندر عباس عزیمت نمودم لذا به علت یکسال انفصال از کار معلمی، استخدام نشدم. احساس یک خلا در زندگیم مشاهده می کردم چرا که به کودکان این مرز و بوم تعلق داشتم و فقط در کنار آنان آرامش می یافتم.
در این مدت در مدارس غیرانتفاعی بندرعباس به عنوان مربی پیش دبستانی پذیرفته شدم و مجددا از سال تحصیلی ١٣٩۶در آموزش و پرورش به کار گرفته شدم از آنجائیکه در کلاس های پیش دبستانی با هنر قصه گویی و نمایش خلاق و بازی در محیط شاد و پر از امنیت، دانش آموزان مهارت ها را فرا می گرفتند و از طریق مشاهده و تجربه کردن مفاهیم اولیه را می آموختند این تصور در من ایجاد شد که کلاس های آموزش ابتدایی را به همین شیوه اداره کنم.

🟧 در حرفه معلمی خود تاکنون چه کارهای شاخصی انجام داده اید که به نظر خودتان برای حوزه یادگیری و آموزش مفید و مؤثر بوده است؟

✅ هیجانات مثبت مثل نشاط و امید در دل دانش آموزان ایجاد می کنم که باعث بهبود حافظه آنان می شود _ به توانمندی خاص دانش آموزان توجه می کنم و می دانم که هر دانش آموز فقط شبیه خودش است علاقه و استعدادهای او را کشف می کنم آنگاه حس ارزشمندی و اعتماد به نفس در او بوجود می آید و اورا به تمرین و تلاش تشویق می کنم.

🟧 در زمینه آموزش و تدریس چه فعالیت هایی داشته اید؟

✅ – فعالیت در گروه آموزشی پایه چهارم در کانال شاد و ارسال مطالب آموزشی برای همکاران.
– تهیه تکالیف و کاربرگ های عملکردی خودساخته، و ارسال به گروه های آموزشی.
– تولید محتواهای آموزشی ریاضی و همکاری با گروه های آموزشی.
– راه اندازی گروه توانمندسازی در شاد و فعالیت ویژه دانش آموزان در آن.
– تدریس بر مبنای طرح درس برنامه ملی و طرح خوانا.
– تحقیق درس پژوهی سال ١۴٠٠ با عنوان ضرب مساحتی کتاب ریاضی چهارم.
– نگارش مقاله آموزش مهارت های زندگی در مدارس.

🟧 باخبر شدیم که شما فراتر از پژوهش و تحقیق به طور ویژه در آموزش تمام ساحتی دانش آموزان هم کار می کنید در این باره توضیح دهید؟

✅ برنامه درس ملی که توسط دکتر مددی در اواخر سال ١٣٩٩برگزار شد دانش و مهارت هایی بود که یادگیری را به صورت تربیتی، یکپارچه و سازماندهی می کرد و به آموزش مهارت ها جهت می داد آن هم به صورت تلفیقی در سایر دروس.
بهره برداری بیشتر از درس برای رسیدن به حیات طیبه در ساحت های شش گانه تعلیم و تربیت که تربیت دانش آموزان صرفا در آموزش علمی محدود نیست بلکه باید به آن ابعاد تربیتی(دینی و اعتقادی، سیاسی، زیستی بدنی، علمی فناورانه، هنر و زیباشناسی و حرفه ای و اقتصادی) آموزش داد.
و اینجاست که دانش آموزان به کسب تجربه در موقعیت های واقعی زندگی بصورت فردی و گروهی دست پیدا می کنند.

🟧 از نظر شما چه معلمی برای دنیای امروز موفق و کارآمد است؟ به نظر شما آیا امروزه تعریف و شرایط یک معلم خوب نسبت به گذشته عوض شده است؟

✅ به نظر من، معلمی که عاشق کار خودش است و از تدریس لذت می برد و همواره در حال یادگیری بالابردن توانایی های خود می باشد و هیچوقت از یادگیری خسته نمی شود، یک معلم موفق و کارآمد است.
معلم کارآمد بسته آموزشی در اختیار دانش آموزان نمی گذارد تا اولیا برایش دست بزنند بلکه دانش آموز را در مسیر تجربه های واقعی علمی قرار می دهد تا انسانی خلاق پرورش دهد.

🟧 فکر می‌کنید جای چه رویکردی در آموزش کشور ما خالی است؟

✅ باید به آموزش های ابتدایی با کیفیت که به دانش آموزان می دهیم توجه خاص داشته باشیم چرا که در آینده شهروند مطلوب را به جامعه اضافه می کنیم. آموزش ابتدایی آموزش مؤثری است که باید با کیفیت ترین معلم را داشته باشد تا فردی که در دوره ابتدایی تربیت می کنیم خود یادگیر و مسئول باشد و بتواند با همه ارتباط برقرار کند، خودش را دوست بدارد و به دیگران به دیده احترام نگاه کند.

🟧 نظرتان را در مورد برنامه ی ارزشیابی کیفی توصیفی بگویید؟

✅ ارزشیابی کیفی توصیفی، یک نوع بهبود شرایط یادگیری دانش آموزان هست که توجه خاصی به عمق کیفیت یادگیری دارد. اضطراب ناشی از امتحان و بازخورد عددی از بین رفته و در فرایند یادگیری دانش آموزان مشارکت فعال و همکاری دارند.
زمانی که دانش آموز تحرک داشته باشد جسم و روح و روانش آسیب نمی بیند و علاقه و تعهدش به کار اضافه می شود. دانش آموزان در پوشه کار فعالیت های خودرا می گنجانند و اینجاست که خودارزیابی می کنند و با استفاده از ابزارهای مختلف به جمع آوری اطلاعات در زمینه های مختلف می پردازند و برای بهتر یاد گرفتن به تحلیل و تفسیر می پردازند.

🟧 در شرایط فعلی و شیوع کرونا باچه روش هایی توانستید آموزش دانش آموزان را به طور فعال دنبال کنید؟ خودتان ازچه نرم افزارهایی استفاده می کنید و ارزشیابی را به چه صورتی انجام می دهید؟

✅ در این مدت دو سال تدریس در فضای مجازی با ارسال فیلم انیمیشن یا طرح سوال در درون دانش آموزان ایجاد انگیزه می کردم.
– تدریس درس با توجه به طرح درس خوانا و طرح درس برنامه ملی که دارای اهداف تربیتی و تلفیق با سایر دروس بود انجام می دادم،
– گفتگوی صوتی و پرسش و پاسخ از دانش آموزان با ذکر نام گروه موردنظر و بقیه گروه ها ساکت می ماندند و گوش می کردند.
– تعامل با دانش آموزان و ایجاد کلاس فعال و پویا.
– انجام یک دست ورزی و کاردستی مربوط به درس و بازی های فکری و بارش مغزی در آنان
– خلاصه و نتیجه گیری از درس با ارسال یک کلیپ بدون کلام.
– ارسال یک تکلیف خودساخته یا کاربرگ برای ارزیابی از آنان و ارسال آن به پوشه کار الکترونیکی.
من از برنامه های کاین مستر، اینشات و پیکس آرت و….. توسط گوشی استفاده می کردم.
ارزشیابی معمولا در زمان انجام فعالیت یادگیری به صورت آزمون عملکردی انجام می دادم و یا برای آگاهی از وضعیت تلاش و پیشرفت دانش آموز به پوشه الکترونیکی شاد آنان مراجعه می کردم و بازخورد می دادم.
علاوه بر عملکرد درسی، به عملکرد اجتماعی، عاطفی و جسمانی و…. بچه ها توجه می کردم و دوستانه از دانش آموز انتقاد می کردم طوری که دانش آموز بفهمد نیمی از کارهایش مثبت است و نیمی منفی، اما هر دو عامل پیشرفت اوست.

🟧 خانم کشتکار فکر می کنید سنگ بنای موفقیت شما را چه کسی یا چه چیزی پی ریزی کرده است؟

✅ سپاس خدای را که بر بنده حقیر منت نهاد تا در پرتو نورافشانی فرهیختگان دانش، خودرا در مسیر موفقیت بیابم.
موفقیتم را مدیون تلاش ها و راهنمایی های مدیریت محترم دبستان ١٣ آبان، مرحومه سرکار خانم فاطمه باقری حقیقی هستم که با مشاوره و رهنمودهای بی دریغ شان، کمک شایانی به اهدافم کردند.

🟧 به نظر شما یک معلم ابتدایی خوب چه شاخص هایی باید داشته باشد؟

✅ به نظر من، معلمی که در انتخاب شیوه های تدریس خود تمرکز کند و به تجزیه و تحلیل چگونگی تدریس و چگونگی بهبود و یا تغییر آن برای کسب نتایج  بهتر یادگیری بپردازد. معلمی که همیشه به دنبال اصلاح کار خود و روش اصلاح باشد و از انتقاد و نقد نهراسد و پیوسته درگیر تلاش برای تغییر باشد یک معلم خوب است.

🟧 خاطره ای از دوره معلمی خود تعریف کنید؟

✅ سال تحصیلی 1397 بود دانش آموزی داشتم که در روخوانی فارسی بسیار عملکرد ضعیفی داشت اما خیلی خوب حرف می زد و روابط اجتماعی مناسبی داشت. این دانش آموز حاضر نبود فارسی رو روخوانی کند. یک روز بهش گفتم فقط چند خط بخوان.

او به سختی خواند بچه ها کندخوانی او را مسخره کردند.
اما من گفتم تشویقش کنید.
بچه ها گفتند چرا؟
من گفتم او فوق العاده صدای خوبی دارد من مطمئنم او در آینده مجری صدا و سیما خواهد شد و همه افتخار می کنید که با او همکلاسی بوده اید.
بعد در گوش دانش آموز گفتم تا می توانی کتاب بخوان چون می تونی گوینده ی خوبی بشی.
الان این دانش آموز در کلاس نهم محصل است و این گونه که شنیدم مجری برنامه صبحگاهی و مراسم های ویژه است.

🟧 اگر نکته ای برای بازدید کنندگان سایت ابتدایی ها اعم از دانشجویان، معلمان و دانش آموزان و اولیا دارید بفرمایید؟

✅ دانش آموزان و دانشجویان عزیز بیشتر بخوانید، بیشتر خطا کنید و بیشتر یاد بگیرید. اشتباهات فرصت هایی برای آموزش هستند. آخرین اشتباه می تواند بهترین معلمت باشد.
دانش آموزان و دانشجویانی که با چالش ها مواجه شوند و از آن پیروز بیرون می آیند در آینده افراد موفقی خواهند بود. معلمان عزیز، انسان سازی در اجتماع به دست قهرمانانی مثل شما صورت می گیرد که نظیرشان فقط در آموزش و پرورش است.

در ضمن معلمان عزیز در اشتراک سالانه مجله رشد، پیوند و آموزش ابتدایی حتما سهم داشته باشید چرا که انعکاس فعالیت و تجربه معلمان در آن گنجانده شده و برای ارتقای آموزشی و تربیتی بسیار مفید است.

🟧 سرکار خانم کشتکار مجددا انتخاب شایسته ی شما رو به عنوان معلم نمونه ناحیه خدمتتون تبریک عرض میکنم و بابت اینکه وقتتون رو در اختیار ما قرار دادید بینهایت سپاسگزارم. سالم باشید و پرتوان.

امیدوارم شما همراهان عزیز هم مثل بنده، از بیان تجربیات، صحبت های شیرین سرکار خانم کشتکار لذت برده باشید و همانند ایشون مایه مباهات و افتخار کشورمون و نسل آینده باشید.

با نظرات و پیشنهادات خودتون سایت ابتدایی ها رو در ارائه خدمات بهتر و به روز به جامعه فرهنگیان، دانش آموزان و اولیا یاری نمائید.

در پناه خداوند بزرگ مانا باشید.

روز معلم سایت ابندایی ها


سایر مطالب سایت ابتدایی ها👇

واتس آپ سایت ابتدایی ها


نکات مهم و مراحل جهش تحصیلی در مقطع ابتدایی


ویژگی سواد رسانه ای یا سواد دیجیتال


دانلود فایل ورد تکمیل شده فرم شماره 2 برنامه تدبیر 1401-1400


راهنمای معلمان در تکمیل گویه های طرح شهاب در دوره ی دوم ابتدایی


برنامه ویژه مدرسه (بوم)


نحوه تکمیل توصیف عملکرد و ثبت نتایج نوبت اول مقطع ابتدایی در سامانه سیدا دی ماه 1400


بازیابی کلمه عبور در سامانه سیدا برای ورود نمرات دی ماه 1400


نمونه سوالات فصل به فصل و نوبت دوم ریاضی چهارم دبستان


نمونه سوالات مهم کل کتاب علوم پایه دوم اردیبهشت 1400


نمونه سوالات امتحانی نوبت دوم تمام دروس پایه پنجم اردیبهشت 1400


آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ebtedaiha.ir/?p=3765
اشتراک گذاری:
واتساپ
مرضیه ذاکری
لیسانس آموزش ابتدایی،دانشجوی ارشد برنامه ریزی درسی،آموزگار 23 سال سابقه کار،سرگروه آموزشی،مدرس،معلم شاخص و سرآمد استانی دارای جلوه های ویژه معلمی سال 1400،عضو انجمن مطالعات برنامه درسی هرمزگان،عضو کارگروه کیفیت بخشی به آموزش اداره آموزش و پرورش ناحیه یک بندرعباس،رابط کاربست فناوری در آموزش،رابط سواد دیجیتال، مشغول خدمت در پست مدیر دبستان پسرانه شهید حسین اکبری زاده ناحیه یک بندرعباس
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

8 نظر در مورد مصاحبه با زهرا کشتکار معلم نمونه و سرآمد ناحیه یک بندرعباس سال 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. خدا رحمت کند مدیر مشوق شما مرحومه باقری. شادی روحش صلوات مجدد.
  اللهم صل علی محمد و آل محمد

  5

 2. معلومه خانم کشتکار سطح مطالعه و سواد بالایی دارند. ای کاش تمام معلمان اینجور بودن.

  5

 3. خیلی خوشحال شدم شیرزنی از دیار لار برای ما باعث افتخار شد. موفق باشی خانم کشتکار همشهری عزیز

  5

 4. احسنت بر چنین معلمان درخشان کشورمان. از خواندن خط به خط مصاحبه لذت بردم. به وجود این معلمان باید افتخار کرد.

  6

 5. بسیار عالی
  خانم کشتکار عزیز شما لایق بهترینها هستید
  تبریک می گویم وبرایت موفقیت های روز افزون رو آرزو دارم

  4