3.9/5 - (530 امتیاز)

این درس امسال به کتاب فارسی پنجم دبستان اضافه شده است.در سال های قبل آوازی برای وطن را داشتیم.هدف اصلی بخش بخوان و بیندیش تقویت روان خوانی، تمرکز و درک متن های طولانی است.

گروه تألیف کتاب‌های درسی وزارت آموزش و پرورش، با هدف آشنایی کودکان ایرانی با رئیس علی دلواری، داستان زندگی و مبارزات این مبارز جنوبی را در جدیدترین چاپ کتاب فارسی پنجم دبستان گنجانده است.

این داستان برگرفته از کتاب «رئیس علی دلواری» نگارش سیروس فتحی از فرهنگیان با سابقه استان بوشهر و عضو شورای سرپرستی کانون شاعران و نویسندگان آموزش و پرورش استان است که سال ۱۳۹۲ از سوی انتشارات مدرسه به‌چاپ رسانده است.

با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان کنگره سرداران و ۲۰۰۰ شهید استان در راستای معرفی شهید رئیسعلی دلواری در کتاب‌های درسی،داستان «رئیس علی» درس هشتم از بخش «بخوان و بیندیش» را در فصل سوم کتاب فارسی پنجم دبستان، به‌خود اختصاص داد و این فصل از کتاب با عنوان «ایران من» نامگذاری شده است.

خلاصه ای از زندگی نامه رئیس علی دلواری

رئیس‌علی دلواری در سال ۱۲۶۱ خورشیدی برابر با ۱۸۸۲ میلادی (۱۲۹۹ قمری) در روستای دلوار از توابع تنگستان متولد شد. دلوار امروزه شهری در شهرستان تنگستان از توابع استان بوشهر است. براساس مصاحبه محمود نامور خواهرزاده رئیسعلی که در سال ۱۳۷۳ صورت گرفته اصالت رئیس‌علی دلواری به شهرستان ممسنی و ایل ممسنی بر میگردد. مادر رئیس‌علی بنام شهین اهل تنگستان و پدرش زائر محمّد از کدخدایان اهل دلوار بود که بعدها به «معین‌الاسلام» ملقب شد.

دوران جوانی او همزمان با حضور گسترده استعمار انگلیس در خلیج فارس بود. وی نقشی کلیدی در قیام جنوب داشت. قیام مردم تنگستان به رهبری وی روی هم هفت سال طول کشید و در این مدت دلیران تنگستانی دو هدف عمده را دنبال می‌کردند، پاسداری از بوشهر، دشتستان و تنگستان به عنوان منطقه سکونت خود و جلوگیری از حرکت قوای بیگانه به درون مرزهای ایران و دفاع از استقلال وطن.

پیکر او ابتدا در نزدیکی حرم امامزاده‌ای در روستای «کله بند» به خاک سپرده شد. اما به موجب وصیت خود رئیس‌علی، پس از انتقال پیکر او را در جوار حرم علی بن ابی‌طالب در وادی‌السلام دفن کردند.

در ایران با مصوبه شورای عالی انقلاب (سال ۱۳۸۹) سالروز کشته شدن رئیس علی دلواری برابر با روز ۱۲ شهریور ماه، به نام «روز ملی مبارزه با استعمار» نامگذاری شده‌است.

تندیس رئیس‌علی دلواری در ورودی بندر دلوار

در این پست قصد دارم کلیپ تدریس و پاسخ به سوالات بخوان بیندیش رئیس علی دلواری را تقدیم شما کنم.امیدوارم مورد توجه و استفاده قرار گیرد.

کلیپ بخوان و بیندیش رئیس علی به همراه پاسخ فارسی پنجم👇

تکلیف شاد

 دانلود کلیپ بخوان و بیندیش رئیس علی به همراه پاسخ فارسی پنجم👇

دانلود

پاسخ درک و دریافت بخوان و بیندیش رئیس علی فارسی پنجم👇

معنی واژه های جدید بخوان و بیندیش رئیس علی دلواری فارسی پنجم

خلاصه درس 1تا6 مطالعات اجتماعی پنجم دبستان بصورت pdf ویژه ارزشیابی آبان ماهبارگزاری شد👇

نکات و ایده های طرح عید و هنر و داستان در نوروز 1400


خلاصه داستان رئیس علی صفحه 60 نگارش پنجمنحوه ثبت نمرات دانش آموزان در سامانه سیدا 1400-1399دانلود کتاب نگارش پنجم با جواب بصوررت pdf


دانلود کتاب علوم پنجم با جواب بصوررت pdf


آزمون سه ماهه اول فارسی و نگارش پایه پنجم


کلیپ آموزشی صفحه 81 و 82 ریاضی پنجم همراه با توضیحات مفهومی


سوال و جواب متن تمام دروس مطالعات ششم به صورت pdf


محتوای آموزشی وفعالیت یادگیری درس رِئیس علی فارسی پنجم


درسنامه فصل 4 ریاضی پنجم تقارن و چند ضلعی ها


کلیپ توضیحات و حل صفحه 56 تا 59 کتاب ریاضی پنجم


در پناه خدا سالم و برقرار باشید.